Lastearstid Kreetal

Lastearstid Kreetal
Mõned küsivad, et miks pidime lastearsti juurde nii kaugele Chaniasse minema. 2,5 tundi sõitu ju. Ennegi on Kreeka tervishoiusüsteemist küsitud, sest mõned kaasmaalased mõlgutavad mõtteid Kreetale kolimisest..
Kreekas, nagu Eestiski, on olemas tasuta perearst. Oleme valinud era perearsti. Visiit maksab keskmiselt 30€ ja kestab u 15 minutit. Analüüsid, olenemata arstist, on ravikindlustusega tunduvalt soodsamad, kuid täiesti tasuta ainult siis, kui satud arsti juurde riigihaiglas elava järjekorra kaudu või ravil viibides.

Miks siis lastearst Chanias nii eriline on? Enne kui tohter midagi soovitab, koostab lapsest detailse profiili, esitades küsimusi sünnituse, toitumise, hirmude ja paljude muude asjade kohta, mida ei küsi tavaline lastearst. Ka vereproove analüüsib väga põhjalikult. Toitumisest oli palju juttu. See teema on nii tähtis - eriti tänapäeval, ja eriti laste puhul. Selgub, et paljudel kreeka lastel on D-vitamiini puudus - vaatamata sellele, et päike paistab aastaringselt. Aga üks asi on päike, teine - väljas viibimine, liikumine, une kvaliteet ja mitmekesine toitumine. Jutust arstiga selgus ka, et paljud kreeka lapsed ei saa piisavas koguses oliiviõli. Kõlab küll absurdselt, eriti Kreetal. Samas kui laps ei söö salateid või õliga valmistatud toite, pole põhjust imestada. Nii küsis arst ka meilt, kas meie lapsed saavad oliiviõli ja mis koguses. Kui vastasin, et igal lapsel on isegi oma lemmik oliiviõli, muigas ta muhedalt ja rõhutas selle tähtsat rolli paljude haiguste ennetamises. Visiit läks maksma 60€ lapse kohta (kokku 1,5 tundi). Igati õigustatud.

Muide, pediaater on kreekakeelne sõna. Παιδίατρος (pedíatros) tähendabki 'lastearst': παιδί (pedí) - laps + γιατρός (jatrós) - arst.

Meie endine lastearst, üks meeldiv meesterahvas, ütleb antibiootikumi kohta hellitavalt 'αντιβιοσούλα' (antiviosúla) ehk 'antibiootikumikene', mis pärineb sõnast 'αντιβίωση' (antivíosi), mis tähendab άντι (anti) vastu + βίωση (víosi) elu.

Kui rahvaravist rääkida, ütlevad mõned kohalikud, et parim antibiootikum on raki ja parim haiguste ennetaja on oliiviõli. Igaühele oma.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

pärast lockdowni - Üllatav Kreeta
Esimene ringsõit pärast lockdowni

Järgmine

Oliiviõli kasulikkusest
Päikesevitamiinist

Jaga seda artiklit