Filoksenia

Külalislahkus - Üllatav Kreeta
Kreeka keeles on olemas sõna φιλοξενία (filoksenía).
Antiik-Kreekas kuulus külalislahkus tippväärtuste hulka, kus võõrustaja lugupidamine külalise suhtes oli iseenesestmõistetav..
Juba tol ajal olid Kreekas külalistemajad, kus võiks peatuda sõprade võrgustikust mõni inimene, keda peremees isiklikult ei tundnud, kuid temal oli au külalist väärikalt teenindada, pakkudes talle süüa, juua ja voodit. Siinkohal meenub üks lugu "Metamorphoses" raamatust.

Vaesteks ränduriteks maskeerituna külastasid Zeus ja Hermes ööseks varjupaika otsides palju külasid. Elanikud ajasid jumalaid korduvalt eemale. Kõik pidasid neid kutsumata külalisteks, välja arvatud vaene eakas paar - Baucis ja Philemon. Paar tervitas neid külalistena oma kodus ning pakkus neile heldelt toitu ja veini. Pärast veiniklaaside mitmekordset täitmist märkas Baucis, et veinikann oli endiselt täis. Philemon mõistis, et külalised olid tegelikult jumalad, ning pakkus neile söögiks ainsat hane, mis neil oli. Sellise žestiga puudutatuna premeeris Zeus nende heldust, muutes elamise kauniks kivitempliks. Zeus kinkis paarile ka nende ülima soovi: olla templi valvurid, surra samal ajal ja olla igaveseks koos.

See kaunis lugu jutustab võõrustaja ja külalise pühast suhtest, näidates Vana-Kreeka 'filoksenía' traditsiooni. Kuigi 'φιλοξενία' tõlgitakse kui 'külalislahkus', ei kajasta see selle mõiste sügavat tähendust. 'Filoksenía' on armastuse ja sõpruse väljendus võõraste suhtes.

Tänapäeva filoksenía väljendub teistmoodi - kingid võõrale inimesele siira naeratuse, või kui pakud kodutule lõunat. Filoksenía on kunst, mis on kreeklaste DNAs, eriti saarlastel.

Individualismile, omakasule ja konkurentsile tuginevates ühiskondades kipub hirm blokeerima hoolivust teineteise suhtes. Hirmud dikteerivad käitumist, paljud sulguvad endasse, lubamata oma veinikannudel ja südamel olla täidetud - nagu müüdis...

Sellepärast need, kes on korra Kreetat päriselt kogenud, kohalikega turismialadelt väljaspool kokku puutunud, igatsevad seda tunnet. Seda pusletükki, mis teeks igaühe elu harmoonilisemaks. Filokseníat, mis on rakutasandil olemas meis kõigis - tuleb see vaid avastada ja lahti lasta.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

elu kreetal
Uus elu pärast lihavõtteid

Järgmine

Aken Kreetale - Üllatav Kreeta
Valikud, mis toovad rõõmu

Jaga seda artiklit