Kreetalaste "Ema" - elu puu

oliivipuu
Kui sa küsid ükskõik mis kreetalast, mis tähendab tema jaoks oliivipuu, ole valmis kuulama pikki lugusid vana-kreeka jumalatest, minoalastest, vanavanematest ja elueliksiiri kasulikkusest nimega oliiviõli...
Ükski puu ei võrdu oliivipuuga oma väärtuses ja tähenduses. Veel üle 3500 aasta eKr, külluses õitseva Minoilise tsivilisatsiooni ajal, kasvatati Kreetal oliivipuid. Oliiviõli kasutati lambiõlina pimedate ruumide valgustamiseks, samuti pühade rituaalide ajal. Ja nii see pühaks jäigi ja pühana säilis. Tänapäevani.

Mõelda vaid, et puu, mis on mitu tuhat aastat vana, kannab siiamaani vilja (mõned teist on ehk näinud Azoria oliivipuud Kreetal). Puu, mis on elanud üle võimsad maavärinad, pursanud vulkaani leeke, sõdu ning eri tsivilisatsioonide algust ja lõppu. Puu, mis kannab endas nii tugevat elutahet, lihtsalt ei saa ükskõikseks jätta. Kreetalaste jaoks on see suurim pärand nende kodumaal sündinud jumalatelt, kellest võimsaim oli päikesesaart kaitsnud Zeus.

Just sellepärast on oliivipuu alati olnud iga kreetalase jaoks suur Ema - tugi, lootus, toitja. Elupuu, mida hoitakse, armastatakse ja seda energiat jagatakse terve maailmaga elueliksiiri näol.

Kui uskuda teadlaste teooriat, et vedelik kannab energiaid ja informatsiooni, kujuta ette, mida saab sinu keha rakkude tasemel iga oliiviõli tilgaga. Juba kuuled vana-kreeka jumalate sosistamist? "Püsi terve ja ole hoitud!" Tunned oliivisalude lõhnu, mis hõljuvad Egeuse merelt tulnud hellitava tuule käes? Kas näed suures pildis, et tilk vedelat kulda on midagi enamat? See on valgus ja jõud, mida jagab meiega iidne Kreeta maa, tuues sinuni tükikest kreeka jumalate tervendavat väge.

Kreeta kunstniku Mirto Politaki maal nimega "Emake Maa" ütleb rohkem kui tuhat sõna. Kui seikled Kreetal ja satud Archanesse, näed seda imeilusat maali teeäärsel seinal. Mina jäin kauaks seisma ja imetlema. Milline tunnetus!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

killuke kreetat eestis
Killuke Kreekat Eestis!

Järgmine

väepaigad
Väepaigad päikesesaarel

Jaga seda artiklit