Kaunist jõulukuud!

kreeka haikukogu
Καλό μήνα!

Nii öeldakse Kreekas iga kuu algul. Ehk head kuud!
Kaunist jõulukuud! Alaku ja kestku see sära ja rõõmuga.

Kreetal algas detsembrikuu küll päikesega, aga väljas on tugev tuul ja toas on külm. Panime puupliidi tööle ja oleme nii vaimustuses. Teeb toa mõnusalt soojaks ja saab elaval tulel kokata. Hetkel on pliidil pott, kus kuumas, vaikselt mulisevas vees ujuvad värskelt korjatud eukalüptilehed... ja terve kodu täitub imelise, tervendava aroomiga.

Magamistoas on aga nutikas radiaator, mille temperatuuri saab wifi kaudu reguleerida näiteks kui oled väljast kodu poole liikumas.

Jah, Kreeta on küll paradiis, kuid keskkütet siin pole. Igaüks peab ise otsima lahendusi, kuidas detsembrist aprillini kodu soojendada. Aga keskmine temperatuur on ju +15C... mis mõttes külm? Oh, kui sa vaid teaks, KUI külm on isegi +15C juures. Selles on süüdi kõrge niiskus. Kui vihma sajab ja puhuvad külmad tuuled, kaob täiega usk, et viibid päikesesaarel... tunne nagu oleks Lapimaal.

Küünalde põletamine, raamatute lugemine, perekomöödiad, lauamängud, rammusad road, ise tehtud piparkoogid, pagarist ostetud traditsioonilised Melomakárona küpsetised, värskelt korjatud apelsinid ja mandariinid, eri maitsetega taimeteed... Ahh, jõuluootus on ikka ilus ja rõõmurohke aeg. Laste juures käivad päkapikud (kreeklastel seda traditsiooni pole). Mind aga külastavad suur glögimaitseline nostalgia ja meeletu igatsus jõuluhõngulise Tallinna järgi.

Usun, et paljudel teist tekib sellise ilmaga hoopis puhkuseigatsus. Seda saab veidi leevendada läbi maitse- ja meelerännaku kaunile Kreetale - näiteks sirvides "Kreeka kapriisid" haikukogu ja juues Malotíra mägiteed... või süües lemmikrooga, lisades paar tilka aroomirikast oliiviõli päikesesaarelt... Hoopis teine tunne, eks?

Üllatav Kreeta päkapikud toimetavad detsembris kiiresti, sest mõistame, et sinu soov end korda läinud aasta eest parimaga premeerida või lähedasi üllatada on siiras ja südamlik.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

elukreetal
Elu Kreetal. Eelised. Vol.2

Järgmine

lohnakas
Meelelised elamused aastaringselt

Jaga seda artiklit