Kas Kreetal on kombeks kaubelda?

kauplemine
Kauplemine ja soodustuste küsimine on mõnedes maades kombeks. Näiteks, Türgis, Bulgaarias, Egiptuses, Indias, Tais...
Kreetal pole ma kordagi kauplemisega kokku puutunud. Küll aga on tavaline kui müüja ise otsustab, kas anda ära kaup soodsamalt või mitte. Mulle pole kunagi pähe tulnud, et kaupleks või küsiks soodustust. Väärtus on see, mis loeb. Juba pärast - hind.

Näiteks sain teada, et üks onu müüb tüümianimett, mis on pärit mägedest, kuhu niisama ei pääse, kus kasvab palju haruldasi taimi, ja onu räägib mesilastega tänades neid iga päev tohutu töö eest. Sellisel juhul mind üldse ei huvita, palju mesi maksab. Sest onul lähevad silmad särama kui ta räägib armastusega muinasjutulisest kohast, kus ta väikesena oma vanaisaga tarusid pidas, ja vanaisa jutustas talle kuidas naabritädi lisas tüümiani juustu sisse ja see oli maailma parim maiustus...

Paned meepurgi kotti ja mõtetes tänad elu inimeste eest, kelle käest on puhas rõõm midagi osta, sest lõppkokkuvõttes saad midagi enamat kui lihtsalt mesi.

Mida ma sellistel juhtudel teen, selle asemel et kaubelda? Annan rohkem kui see toode maksab. Südamest. Et onul või tädil oleks elus küllust, et nad saaks edaspidigi armastusega tehtud toodetega meid rõõmustada.

Kui aga ma pole nõus rohkem maksma, on ju olemas võimalus kokku leppida. See ei ole päris kauplemine nagu turul.

Näide elust. Kreeka suurima telekommunikatsioonifirma OTE'ga lepingut sõlmides antakse sulle soodustusega pakett, kuid peab meeles pidama, et 2 aasta möödudes helistad neile ise ja uurid tingimusi. Ei mingeid meeldetuletusi meili peale! Mingi hetk saime suurema arve ja selguski, et soodustus enam ei kehti, aga leping küll - kusjuures tunduvalt kõrgema hinnaga kui lepingu tavatariif.
- Kas te pakute selle summa eest suuremat väärtust, nt kiiremat intetnetiühendust või rohkem kõneminuteid?
- Ei.
- Aga mille eest rohkem maksta?
Vaikus eetris, lubati tagasi helistada. Viie minuti pärast teatati, et jätavad 2 aastaks sama tariifi nagu ennegi. Tegelikult ei tahtnud kaubelda, vaid uurisin, mille eest rohkem maksan.

Kas sina oled reisidel kaubelnud? Kuidas õnnestus?

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Klienditeenindus Kreetal
Kas Kreetal on klient kuningas?

Järgmine

igapäevane reis kreetale
Igapäevaene reis Kreetale

Jaga seda artiklit